Warning: The magic method WPDEV_Settings_API_Form::__wakeup() must have public visibility in /home/platne/serwer270191/public_html/sir-com.pl/wp-content/plugins/forms-contact/vendor/wpdev-settings/class-wpdev-settings-api.php on line 171
Baza danych o odpadach (BDO) | SIR-COM

Baza Danych o Odpadach (BDO)

Do końca roku przedsiębiorcy powinni zarejestrować się w BDO. Niemniej jednak dane wskazują, że z ok. 800 tys. firm podlegających rejestracji zarejestrowało się ledwo 170 tys.

Mimo, że za brak rejestracji grozi kara do 1 miliona złotych a nawet areszt, większość przedsiębiorców nie zarejestrowała się z powodu miernej kampanii informacyjnej ze strony ustawodawcy. Niemniej jednak nadszedł czas refleksji i Ministerstwo Klimatu rozszerzyło listę grup odpadów, dla których wpis w BDO nie jest wymagany.

Według najnowszych informacji z konieczności uzyskania wpisu zwolnione są podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. małe firmy księgowe, doradcze, fryzjerskie czy kosmetyczne (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych). Z rejestracji zwolnieni są także przedsiębiorcy którzy wytwarzają m.in. odpady metalowe (do 10 Mg rocznie), opakowania wielomateriałowe (do 200 kg rocznie) czy gruz betonowy (do 10 Mg rocznie). Obowiązek ten natomiast niezależnie od ilości odpadów nałożony jest na wszystkich przedsiębiorców wprowadzających na rynek opakowania (w tym sklepy sprzedające reklamówki z wyłączeniem tzw. zrywek tj. reklamówek z folii o grubości poniżej 15 mikronów).

Zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z infolinią pod numerami 22 3404050, 22 1824450 lub 22 3750500 celem weryfikacji, czy w przypadku Państwa działalności wpis jest konieczny.